1 Ekim 2015 Perşembe

Tekrar Boğaziçili Olsam... Neler Yapardım, Neleri İyi ki Yapmışım?

Sanırım mezun oldum..

Evet evet oldum..

1- Peki ya tekrar Boğaziçili olsam neler yapardım, yapamadığım neleri yapmak isterdim ve neler yapmazdım?

-Öncelikle herkesin vereceği klişe bir cevapla başlayayım: Üniversitenin daha çok tadını çıkarırdım. 

Nasıl yani?

  Klüplere daha fazla zaman ayırırdım (bazı psikopat hırslı deli gibi çalışan klüpler hariç)
  Daha fazla klasik müziğe giderdim.
  Arkadaşlarımla daha fazla vakit öldürürdüm, gibi şeyler.

-Kendime daha fazla vakit ayırırdım: Şimdi farkediyorum ki kendimi dinlemeye bile fırsat bulamamışım, ne istiyorum gelecekte, nerede yaşamak isterim, nasıl bir hayatım olsun isterim vs. bu tarz hayatla ilgili konulara çok fazla kafa yormamışım. Ayrıca ders çalışmaktan biraz kafamı kaldırıp tiyatro-sinemaya gitmece, düzenli kitap okumaca, spor yapmaca gibi olaylara pek girememişim.

-Yukarıda da bahsettim ama kesinlikle yapmadığım için eksikliğini duyduğum şey; daha fazla kitap okurdum: Dersleri iyi puanlarla geçmek, iyi bir ortalama yapmak, Avrupa ya da Amerika'da okumak.. bunlar biraz bayağı kalıyor eğer kendinizi kültürel olarak geliştiremezseniz. Mesela felsefe, tarih ve psikoloji ile ilgili daha fazla şey okumak isterdim.

-Bümed'de vakit geçirirdim: Lisans hayatım boyunca akademisyenlik dışında başka bir şey düşünmediğim için  çevre konusunu pek de önemsemedim. Fakat, özel ve devlet sektöründe neler yapabileceğiniz konusunda kapsamlı bilgiye sahip olmak ve daha önceden mezun olmuş insanlardan oluşan bir çevre edinmek çok çok önemliymiş onu anladım.

-Daha fazla çizerdim: Resim çizmek ve sevmediğim insanların üstünü çizmek konusunda baya eksik kaldım.

- Kendi bölümümden bağımsız bir alanda kendimi uzmanlaştırmaya çalışırdım: Bu kesinlikle ileride bayağı işinize yarayacak ve hem egonuzu hem cebizini tatmin edecek bir şey. Mesela bir yazılım öğrenmek, çeviri yapmak, dans etmek, enstrüman çalmak.. başlıcaları.

-Hocalarımın hepsini tanımaya çalışır, makalelerini okur (en azından birer tane) ve ne hakkında çalıştıklarını daha iyi anlayıp ona göre bir tanesinin yanında kendimi yetiştirirdim. Hala pek bilmiyorum hangi hoca ne yapıyor, hiç hoş değil.

-Erkeklere daha az vakit ayırırdım: Kesinlikle hak etmiyorlar (evet feministim). Şaka bir yana ilişkiler çok fazla vakit kaybettirebilir hele de ergenseniz.

-Daha fazla gezerdim: Hala İstanbul'u bilmiyorum, misafirim gelse gezdiremem. Keşfedilmeyi bekleyen bir çok yer vardı eminim ki..


2- Neleri iyi ki yapmışım?

-Erasmus ile Almanya'ya gitmek: İyi ki gitmişim çünkü "speaking" adına çok güzel oldu bir kere. İkincisi yoğun tempolu ders çalışan takıntılı bir insana olduğum için kafa dinleme dönemi oldu. Avrupa görmüş oldum (adeta ışığı gördüm).  Ayrıca farklı kültürler tanımak , arkadaşlar edinmek adına mükemmel bir şeçenek. Verilen burs miktarları da iyi..

-Yurtta yaşamak: Evet bazen çileli olabiliyor ama çok güzel arkadaşlıklar kazandım. Ayrıca en önemlisi Güney Kız'da kalmaktı, anlatılmaz yaşanır..

- Not için değil öğrenmek için ders çalışmak: Diğer bölümleri bilmiyorum ama bizim bölümümüzde acayip fazla okuma olduğu için baştan sona okuyamazsınız kitabı sınava hazırlanırken. Belli bir taktik geliştimeniz (mesela sadece resimlerin açıklamalarını okumak ki çok tehlikeli ya da derste not alıp bunlara çalışmak) gerekir. Fakat ben açar baştan sona okurdum merak ederdim.. tabi her zaman yetişmezdi o yüzden düşük not da alırdım ama mutluydum..

-Ve tabi ki Boğaziçi'ni tercih etmiş olmak: Sanırım "Boğaziçi aşktır!" sözüne katılıyorum. 

 


2 yorum:

  1. Tesadüfen buldum blogu, iyi ki de bulmuşum. Boğaziçi mbg'de okumayı istiyorum size sormak istediğim sorular var nasıl ulaşabilirimacaba? Şimdiden çok teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhabalar, bana sevinc.gucum@gmail.com dan ya da Facebook Sevinç Gücüm'den ulasabilirsiniz:)

      Sil